Schedule for: 16w5053 - Set Theory and its Applications in Topology

Arriving in Oaxaca, Mexico on Sunday, September 11 and departing Friday September 16, 2016
Sunday, September 11
14:00 - 23:59 Check-in begins (Front desk at your assigned hotel)
19:30 - 22:00 Dinner (Restaurant Hotel Hacienda Los Laureles)
20:30 - 21:30 Informal gathering
A welcome drink will be served at the hotel.
(Hotel Hacienda Los Laureles)
Monday, September 12
07:30 - 08:45 Breakfast (Restaurant at your assigned hotel)
08:45 - 09:00 Introduction and Welcome (Conference Room San Felipe)
09:00 - 10:00 Alan Dow: The even numbered problems (Conference Room San Felipe)
10:00 - 10:30 Rodrigo Jesus Hernandez Gutierrez: Spaces discretely generated at infinity (Conference Room San Felipe)
10:30 - 11:00 Coffee Break (Conference Room San Felipe)
11:00 - 11:30 Isván Juhász: Lindelöf spaces of countable pseudocharacter (Conference Room San Felipe)
11:30 - 12:00 Juris Steprans: PID and universal graphs (Conference Room San Felipe)
13:20 - 13:30 Group Photo (Hotel Hacienda Los Laureles)
13:30 - 15:00 Lunch (Restaurant Hotel Hacienda Los Laureles)
15:00 - 16:00 Itay Neeman: Forcing one instance of the Moore-Todorcevic principle (Conference Room San Felipe)
16:00 - 16:30 Coffee Break (Conference Room San Felipe)
16:30 - 17:00 James Cummings: Dowker and super-Dowker filters (Conference Room San Felipe)
17:00 - 17:30 Assaf Rinot: The $\omega_2$-Souslin problem (Conference Room San Felipe)
19:00 - 21:00 Dinner (Restaurant Hotel Hacienda Los Laureles)
Tuesday, September 13
07:30 - 09:00 Breakfast (Restaurant at your assigned hotel)
09:00 - 10:00 Christina Brech: Bases of Homogeneous families bellow the first Mahlo cardinal (Conference Room San Felipe)
10:30 - 11:00 Coffee Break (Conference Room San Felipe)
11:00 - 11:30 Piotr Koszmider: A non-commutative Mrówka's $\Psi$-space (Conference Room San Felipe)
11:30 - 12:00 Asger Tornquist: Invariant descriptive set theory and almost disjointness modulo an ideal (Conference Room San Felipe)
13:30 - 15:00 Lunch (Restaurant Hotel Hacienda Los Laureles)
15:00 - 16:00 Alexander Shibakov: Sequential groups: large and small (Conference Room San Felipe)
16:00 - 16:30 Coffee Break (Conference Room San Felipe)
16:30 - 17:00 Jindrich Zapletal: Strong measure zero sets in Polish groups (Conference Room San Felipe)
17:00 - 17:30 Marcin Sabok: On hyperfiniteness of boundary actions of hyperbolic groups (Conference Room San Felipe)
19:00 - 21:00 Dinner (Restaurant Hotel Hacienda Los Laureles)
Wednesday, September 14
07:30 - 09:00 Breakfast (Restaurant at your assigned hotel)
09:00 - 09:30 Joerg Brendle: Q (Conference Room San Felipe)
09:30 - 10:00 Dilip Raghavan: More on the density zero ideal (Conference Room San Felipe)
10:00 - 10:30 Osvaldo Guzmán: Combinatorial properties of MAD families (Conference Room San Felipe)
10:30 - 11:00 Coffee Break (Conference Room San Felipe)
11:00 - 11:30 Victor Torres-Perez: Constructions with oppositions: Cardinal invariants and games (Conference Room San Felipe)
11:30 - 12:00 David Fernández Bretón: Strong failures of higher analogs of Hindman's theorem (Conference Room San Felipe)
12:00 - 12:30 Natasha Dobrinen: Topological Ramsey spaces in some creature forcings (Conference Room San Felipe)
12:30 - 13:30 Lunch (Restaurant Hotel Hacienda Los Laureles)
13:30 - 17:30 Free Afternoon (Oaxaca)
19:00 - 21:00 Dinner (Restaurant Hotel Hacienda Los Laureles)
Thursday, September 15
07:30 - 09:00 Breakfast (Restaurant at your assigned hotel)
09:00 - 10:00 Slawomir Solecki: Monoid actions on left-topological compact semigroups (Conference Room San Felipe)
10:30 - 11:00 Coffee Break (Conference Room San Felipe)
11:00 - 11:30 Aleksandra Kwiatkowska: The Ramsey degree of the pre-pseudoarc (Conference Room San Felipe)
11:30 - 12:00 Dana Bartosova: Ultrafilter combinatorics in topological dynamics (Conference Room San Felipe)
13:30 - 15:00 Lunch (Restaurant Hotel Hacienda Los Laureles)
15:00 - 16:00 Jan van Mill: Erdős spaces (Conference Room San Felipe)
16:00 - 16:30 Coffee Break (Conference Room San Felipe)
16:30 - 17:00 Anush Tserunyan: Topological dimension and Baire category (Conference Room San Felipe)
17:00 - 17:30 Yinhe Peng: Weak network and the basis problem (Conference Room San Felipe)
19:00 - 21:00 Dinner (Restaurant Hotel Hacienda Los Laureles)
Friday, September 16
07:30 - 09:00 Breakfast (Restaurant at your assigned hotel)
09:00 - 09:30 Jeffrey Bergfalk: Walks... (Conference Room San Felipe)
09:30 - 10:00 Iian Smythe: A local Ramsey theory for block sequences (Conference Room San Felipe)
10:00 - 10:30 Noé de Rancourt: Ramsey theory with and without the pigeonhole principle (Conference Room San Felipe)
10:30 - 11:00 Coffee Break (Conference Room San Felipe)
11:00 - 11:30 Claribet Piña: Topological partition relations for $\omega^2$ (Conference Room San Felipe)
11:30 - 12:00 Carlos Uzcategui: Bases and selectors for cofinal families of countable sets (Conference Room San Felipe)
12:00 - 12:30 Carlos Di Prisco: Graphs on the Cantor set (Conference Room San Felipe)
12:30 - 14:30 Lunch (Restaurant Hotel Hacienda Los Laureles)